Kas kriisi olukorras on vanemal õigus piirata lapse suhtlemist teise vanemaga

Katrin Orav - Lugemist

Kommenteeri
Kriisi olukorras on eriti oluline, et vanemad jagaksid omavahel adekvaatset informatsiooni nii enda kui oma teiste pereliikmete tervislike seisundite kohta. Kui pereliikmed on terved, neile ei ole kehtestatud karantiini ning puuduvad riskigruppi kuuluvad inimesed, ei ole alust lapse ja vanema suhtlemise piiramiseks. Vanematele soovin rahulikku meelt ja mõistlikke kokkuleppeid lastega suhtlemise korraldamiseks ka eriolukorra ajal.
Pikemalt saab lugeda minu vastust ühe mureliku lapsevanema pöördumisele siit:
Minu kuueaastane tütar peaks vanemate vahelise kokkuleppe kohaselt minema nädalavahetuseks oma isa juurde. Isa ja tema teised perekonnaliikmed on kodused, koroonasümptomeid kellelgi tuvastatud ei ole. Mina olen ikkagi murelik, minu meelest käivad nad tihemini toidupoes näiteks. Kas tekkinud eriolukorras on vanemal õigus piirata lapse suhtlemist teise vanemaga?

Kriisi olukorras on esmalt oluline säilitada rahu. Praegu ei ole aeg tekitada juurde täiendavaid tülisi või kohtuvaidlusi. Kui isal ja tema teistel perekonnaliikmetel ei ole viiruse sümptomeid, neile ei ole kehtestatud karantiini ning puuduvad riskigruppi kuuluvad perekonnaliikmed (eelkõige beebid ja eakad), ei ole põhjust lahuselava vanema ja lapse kohtumisi piirata. Seda loomulikult eeldusel, et ka laps ise tunneb ennast hästi ja on sümptomite vaba. Oluline on, et lapsevanemad jagaksid omavahel adekvaatset informatsiooni pereliikmete tervislike seisundite ja võimalike karantiinide kohta.

Kohtumiste korraldamisel on siiski vaja käituda vastutustundlikult ja järgida üldisi riigis kehtestatud eriolukorra reegleid. Eelkõige, ei saa tänases olukorras nõuda, et lapsed veedaksid tunde ühistranspordis, et sõita ühest Eesti otsast teise. Vanemate ülesanne üldiselt aga eriti tekkinud eriolukorras, on saavutada kokkulepe, kas lükata ajutiselt kohtumine edasi või korraldada ühiselt laste transport teise vanema juurde viisil, mis ei seaks ohtu laste või teiste inimeste elu ja tervist. Mõistlikke lahendusi ja rahulikku meelt!


https://perejakodu.delfi.ee/artikkel/89298191/lahutatud-ema-meie-tutar-elab-vaheldumisi-molema-vanemaga-kas-ma-pean-ka-koroonaajal-ta-isa-juurde-saatma?

Lisa kommentaar

Email again: